Energetske oznake koje prikazuju koliko je neki uređaj energetski učinkovit promijenit će se u cijeloj Europskoj uniji 1. ožujka 2021. godine, pa tako i u Hrvatskoj, piše Index.
Sljedećeg će se ponedjeljka uvesti nove oznake za hladnjake, zamrzivače, perilice rublja, kombinirane perilice sušilice, perilice posuđa, televizore i elektroničke zaslone i druge kućanske uređaje.
S obzirom na to da uređaji postaju sve štedljiviji i da ih je većina bila u razredu A, ljestvica postaje “stroža” u odnosu na dosadašnju, a radi jednostavnosti se više neće koristiti oznake A+++, A++ i A+. Konkretno, uređaj koji je do sada zadovoljavao minimum za oznaku A+++ sada će dobiti oznaku B.
Primjerice, kombinirani hladnjak sada ima oznaku A+, a od početka ožujka zbog novog označavanja i računanja energetske učinkovitosti past će u predzadnji razred – F.
“Očekuje se da će na najnovijoj energetskoj oznaci većina uređaja biti C ili D, u nekim manjim slučajevima B. Znači, neće najvjerojatnije biti A jer je A ostavljen za neku budućnost, neki najnoviji razvoj tehnologije”, rekao je u Dnevniku HRT-a Marko Bišćan, stručnjak za energetsku učinkovitost u Energetskom institutu “Hrvoje Požar”.
Svi uređaji moraju imati nove oznake, osim onih posljednjih modela koji se više ne proizvode, ali ih ima na skladištu ili u trgovini. Trgovci kažu da zbog novih oznaka neće biti poskupljenja, cijene ostaju iste. Navode kako se ne mijenja kvaliteta uređaja, samo kriteriji po kojima se oznake dodjeljuju.
Zbog te inflacije A plusa uvode se nove tablice ocjena. U nekim trgovinama bijelom tehnikom već su pripremili nove energetske deklaracije za 1. ožujka.
“Oko 80 posto uređaja sada je došlo do A plus, pa to ide u 5 ili 6 pluseva i više i to nema smisla. Ono što je do sada bilo A s dva plusa sada će, po novim standardima, biti u E klasi”, rekao je u Dnevniku Nove TV Josip Mrđen, voditelj trgovine bijelom tehnikom.
Kad kupac krene u trgovinu, želi ono najbolje za svoj novac, najkvalitetnije. Gledaju stoga i energetske oznake, no one nemaju nikakve veze s kvalitetom, samo s energetskom učinkovitošću. Iako nekima baš nije važno ni bitno što piše na tim energetskim tablicama.
U sve je upućena i europarlamentarka Biljana Borzan.
“S obzirom na to da se radi o uređajima koji će bolje štedjeti energiju, dolazit će i do uštede u kućnim budžetima. Građani će godišnje uštedjeti otprilike 500 eura, što svakako nije zanemarivo. Postoji opravdana sumnja da se u uređaje ugrađuju dijelovi zbog kojih se uređaji brže kvare kako bi natjerali kupca da kupi novi uređaj”, rekla je Biljana Borzan, europarlamentarka (SDP).
Foto: unsplash
"Slika koju je policija u Hrvatskoj pokazala o sebi i svojim obrascima ponašanja u ovom slučaju apsolutno je neprihvatljiva. Je li ovo izolirani slučaj ili ozbiljno trebamo posumnjati u transparentnost i povjerenje koje možemo imati u institucije države?"