Logo

X

Produljit će se trajanje imuniteta na Covid-19 s tri na šest mjeseci

Hrvatska priključila svim zemljama EU-a koje su ušle u zajedničku nabavu

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izjavio je kako treba pričekati završetak kliničkih ispitivanja i sve informacije o učinkovitosti cjepiva AstraZenece i oksfordskog sveučilišta, za koje je danas objavljeno da je učinkovito 70 posto.

“To je preozbiljna informacija. Prije nekoliko sati objavljen je podatak da je učinkovitost cjepiva 70 posto, a kasnije je AstraZeneca tražila demantij te informacije, da se radi o 90 – postotnoj učinkovitosti. Pričekao bih jer službeno nisu objavili rezultate završetka kliničkih ispitivanja”, kazao je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.

Produljit će se trajanje imuniteta s tri na šest mjeseci

Rekao je kako se Hrvatska priključila svim zemljama EU-a koje su ušle u zajedničku nabavu, a tada nije bilo podataka o učinkovitosti tog cjepiva. U Hrvatsku bi trebalo stići 2,7 milijuna doza tijekom sedam mjeseci, nakon što počne distribucija.

Capak je najavio kako će se, s obzirom na nove znanstvene spoznaje, produljiti trajanje imuniteta na covid-19 s tri na šest mjeseci.

“Kad smo donosili odluku o trajanju izolacije u literaturi je bilo da imunitet traje tri mjeseca. U ovom momentu imamo druge informacije. Naručili smo od stručnjaka epidemiološke struke da nam predoče znanstvena istraživanja koja se odnose na to. Na sljedećoj sjednici ekspertne skupine će se o tome raspravljati. Produžit će se trajanje imuniteta jer imamo podatke da traje šest mjeseci”, rekao je Capak.

Naveo je kako je u Hrvatskoj prije tjedan dana bilo 1313 zaraženih, a prije dva tjedna 1529, pa u ovom trenutku imamo 886 zaraženih na 100.000 stanovnika, po čemu smo na 24. mjestu među zemljama EU-a.

Po mortalitetu smo na 13. mjestu, a po podacima Svjetske zdravstvene organizacije mortalitet raste u cijelom svijetu, pa tako i u Europi, dok je pozitivnih među ukupno testiranima 29 posto, rekao je Capak.

U Hrvatskoj je u posljednja 24 sata zabilježeno 1973 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je 45 osoba. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je ukupno 19275.

Među njima su 2060 pacijenta na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 235 pacijenata.

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, evidentirana je 105.691 osoba s koronavirusom, od kojih je 1398 preminulo.

Ukupno se oporavilo 85.018 osoba, od toga 2638 u posljednja 24 sata. U samoizolaciji je trenutno 40.083 osoba.

Do danas je ukupno testirano 683.104 osoba, od toga 6139 u posljednja 24 sata.

U KB-u Dubrava dovoljno kapaciteta i respiratora

Pomoćnica ministar zdravstva Vera Katalinić Janković ustvrdila je da je situacija u KB-u Dubrava stabilna, trenutno imaju 420 bolesnika i dovoljno slobodnih kapaciteta u šest jedinica intenzivnog liječenja. Dovoljno je respiratora, a ako bude potrebe nabavit će se novi.

Osvrnula se i na tzv. bakrene maske rekavši kako su se, što se tiče tehničkih detalja, pokazale neodgovarajućim pa će biti dostupne na tržištu kada se ti nedostaci uklone.

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić izvijestila je kako je tamo trenutno 26 bolesnika na respiratoru.

“U cijeloj Europi i svijetu je iznimno povećan broj bolesnih, klinička slika je teža nego u proljeće i puno više ljudi ima upale pluća. Situacija je pod kontrolom, ali svi sa zabrinutošću prate situaciju”, rekla je.

Tek nam predstoje dva do tri zimska mjeseca, bit će teško sve držati pod kontrolom. Moramo biti svjesni da ovo neće proći za par tjedana, imat ćemo izniman pritisak oboljelih kroz tih nekoliko mjeseci, ocijenila je Markotić.

(Hina)

foto: arhiva