Proljeće je stiglo, lijepo je vrijeme, sunce grije… Posla u vrtu i po kući “preko glave”, a vi se osjećate “kao prebijeni”? Ne očajavajte, samo vas je snašao proljetni umor, a mi vam donosimo nekoliko savjeta kako se nositi s time.
Proljetni umor osjećaj je pojačanog umora, smanjene koncentracije i lošeg raspoloženja, koji se javlja početkom proljeća, u ožujku i travnju.
Riječ je o normalnom fiziološkom procesu koji se javlja kod čitave populacije, no neki ga osjećaju više, dok drugi uspješno preveniraju tu pojavu nizom različitih postupaka. Ovo je idealno vrijeme da, ako već niste tjelesno aktivni, izađete i počnete se baviti nekom tjelesnom aktivnošću. Tjelesna aktivnost i boravak na zraku i suncu potaknut će lučenje hormona sreće i sintezu vitamina D što će vam, uz još neke druge postupke, pomoći u borbi protiv ovog sezonskog problema, piše Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Tjelesna aktivnost ubrzava metabolizam i poboljšava cirkulaciju, zbog čega se osoba osjeća bolje i odmornije. Pomaže u regulaciji tjelesne mase i poboljšava čovjekovo opće zdravstveno stanje (fizičko, mentalno i socijalno). Također, pomaže u prevenciji različitih kroničnih nezaraznih bolesti (dijabetes tipa II, kardiovaskularne bolesti i neke maligne bolesti) te smanjuje rizik od nastanka osteoporoze. Tjelesna aktivnost preporučuje se svima i vježbanje se može prilagoditi svim dobnim skupinama i zdravstvenim stanjima. Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije za razinu tjelesne aktivnosti su 150 minuta umjerene TA tjedno, ili 75 minuta aktivnosti jačeg intenziteta. Neke od aktivnosti koje se mogu preporučiti svima su hodanje, plivanje i vožnja bicikla. Hodanje je jednostavno, ne zahtijeva posebne vještine i znanja, mogu ga prakticirati osobe svih dobnih skupina i aktivnost je rijetko povezana s ozljedama, savjetuje Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”.
Ostali savjeti za borbu protiv proljetnog umora su:
Nakon duge i tmurne zime jedva dočekamo pojavu lijepih, toplih i sunčanih dana. Nemojte dopustiti da vaše raspoloženje bude tmurno i mračno i ne poprati ove lijepe promjene u okolini.
foto: Pixabay (ilustracija)
Požega je upitao kako je moguće da i dalje, u uvjetima kada nas Vlada uvjerava da je ekonomska situacija u državi stabilizirana, zaposlenost u rastu, a nezaposlenost u padu, radne snage sve više nedostaje, a ljudi i dalje iseljavaju?
Vukovar po ne znamo koji put postaje poligon za političke poene, no ovaj put su Gradonačelnik Vukovara i njegovi suradnici stvarno pretjerali. Nitko ne može odlučivati tko je dobrodošao, a tko nije dobrodošao pokloniti se žrtvi Vukovara – to je nedopustivo